Higiena i dezynfekcja w gabinetach kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej oraz salonach fryzjerskich. Zapobieganie zakażeniom, zwłaszcza wywołanym wirusem HCV. Odpowiedzialność placówek w zakresie bezpieczeństwa klientów oraz personelu

0
1524

Spotkanie zorganizowane zostało przez firmę Medilab we współpracy z partnerami kampanii społecznej „WZW C – Cichy zabójca.

Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.  Zarówno dezynfekcja, jak i sterylizacja to podstawowe procedury zapobiegające rozprzestrzenianiu się zakażeń krwiopochodnych, w tym wywołanych przez wirus HCV. Uczestnikami spotkania byli  pracownicy i właściciele gabinetów kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej oraz  salonów fryzjerskich z Warszawy, a także pracownicy sanepidu. Spotkanie edukacyjne zostało objęte honorowym patronatem Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

Impulsem dla inicjatywy jest wchodzące w życie w tym roku Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty, w których świadczone są usługi wykonywane w tych placówkach. Uzasadnieniem projektu z dnia  18.05.2012r. jest „niebezpieczna tendencja wzrostowa zakażeń wywołanych wirusem HCV, wywołującym WZW typu C,  która wymaga pilnych działań profilaktycznych, a szczególnie wzmożonej kontroli higieny w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, w których może dochodzić do przerwania ciągłości tkanek ludzkich”.

Podobnie jak placówki medyczne, również wspomniane wyżej obiekty powinny priorytetowo traktować bezpieczeństwo klienta w zakresie przeprowadzania zabiegów przy pomocy narzędzi i urządzeń, mogących i prowadzących do przerwania ciągłości tkanek. Wysoki poziom higieny można zapewnić jedynie przez regularne i właściwe wykonywanie procedur mycia i dezynfekcji. Wykład temu poświęcony poprowadziła dr n. farm. Agata Jabłońska -Trypuć, konsultant naukowy w firmie Medilab.

Tatuowanie i przekłuwanie ciała są to zabiegi przerywające ciągłość skóry. Natomiast podczas wykonywania manicure, pedicure, strzyżenia lub golenia może dojść do nieumyślnego (przypadkowego) uszkodzenia skóry. W obu przypadkach istnieje ryzyko zakażenia klienta wirusem HCV, jeżeli używany w gabinecie sprzęt nie został poddany sterylizacji lub dezynfekcji wysokiego poziomu.

O ryzyku i profilaktyce zakażeń HCV podczas zabiegów niemedycznych mówiła podczas swego wystąpienia dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa mazowieckiego, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. Zwracała uwagę na bezpieczeństwo klientów, ale również na ochronę pracowników, którzy z racji wykonywanego zawodu, także narażeni są na zakażenie wirusem HCV poprzez kontakt z krwią zakażonego klienta. Personel placówek niemedycznych wykonujący zabiegi, podczas których dochodzi do przerwania tkanki, powinien regularnie wykonywać badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Jest to jedyny sposób stwierdzenia, czy nie nastąpiło zakażenie wirusem HCV, i czy nie dające objawów wirusowe zapalenie wątroby typu C nie rozwija się „po cichu” w naszym organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 
Proszę podać swoje imię tutaj