KERATOLIZA DZIOBATA – procedura postępowania z preparatami PHARM FOOT

0
2090

Keratoliza dziobata jest chorobą bakteryjną skóry stóp wywoływaną przez bakterie stanowiące ich naturalną florę bakteryjną: Corynebacrerium, Kytococcus sedentarius, Dermatophilus congolensis i Actinomyces. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi keratolizy jest wzmożona potliwość. Charakterystycznym objawem keratolizy dziobatej są ubytki naskórka skóry stóp występujące w obrębie śródstopia, pięt, bocznych krawędzi i opuszków palców. Przyjmują one postać licznych, stożkowych zagłębień w warstwie rogowej, które sięgają aż do warstwy ziarnistej. Ubytki naskórka utworzone są przez proteazy czyli enzymy keratolityczne bakterii. Schorzeniu towarzyszą również inne objawy takie jak: maceracja naskórka, nieprzyjemny zapach stóp, pieczenie oraz świąd. Keratoliza dziobata jest jednym z najczęściej występujących schorzeń bakteryjnych w obrębie podeszwy stóp. Przeważnie dotyka mężczyzn – szczególnie młodych i pracujących w warunkach wymagających noszenia zabudowanego obuwia, które sprzyja nadmiernemu poceniu się stóp. Narażone są również osoby aktywnie uprawiające sport.

Keratoliza dziobata jest uporczywym schorzeniem o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Terapia oparta jest na stosowaniu preparatów o działaniu odkażającym i osuszającym. Mogą one zawierać mupirocynę, klotrimazol, kindamycynę i nadtlenek benzoilu. Niezbędne są również działania pielęgnacyjne podejmowane przez pacjenta w warunkach domowych. Zalecane jest unikanie długotrwałego moczenia stóp, a także noszenie przewiewnych skarpet i butów. Pacjent powinien zgłaszać się regularnie do podologa w celu usunięcia hiperkeratoz. Istotnym elementem walki z keratolizą dziobatą jest wdrożenie skutecznej terapii nadpotliwości stóp. Jedną z metod, stosowanych w gabinetach podologicznych jest jonoforeza. To zabieg z użyciem prądu galwanicznego, który reguluje aktywność gruczołów potowych.

PROCEDURA POSTĘPOWANIA Z KERATOLIZĄ DZIOBATĄ W GABINECIE PODOLOGICZNYM

Zabieg należy rozpocząć od odświeżenia i dezynfekcji stóp. Do tego celu najlepiej sprawdzi się spray SEPTI STARTER[A1]  PHARM FOOT o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym, neutralizujący nieprzyjemne zapachy.

Następnym etapem zabiegu jest usunięcie hiperkeratoz. Należy usunąć je w bezpieczny sposób z uwzględnieniem zmienności grubości zrogowaceń w przebiegu nadkażenia tj. powstających nadżerek czy szczelin. Regularne usuwanie zrogowaceń pozwala zmniejszać obszar bytowania bakterii z rodziny maczugowców, które najczęściej odpowiadają za zakażenie w przebiegu keratolizy dziobatej. Charakterystyczne dla keratolizy „dziurki” są wynikiem działania enzymów keratolitycznych wytwarzanych przez bakterie, które powodują keratolizę.

Bardzo ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju keratolizy dziobatej jest nadpotliwość. Skuteczną metodą walki z problemem nadmiernej potliwości jest jonoforeza. Jest to zabieg z użyciem prądu galwanicznego, który wycisza nadmierną aktywność gruczołów potowych.

PROFILAKTYKA I PIELĘGNACJA DOMOWA W PRZEBIEGU KERATOLIZY DZIOBATEJ

W przebiegu terapii keratolizy dziobatej bardzo ważna jest profilaktyka i pielęgnacja domowa. Wskazane jest stosowanie preparatów osuszających i antymikrobowych, noszenie skarpet z naturalnych włókien oraz przewiewnego obuwia. Dobrze jest stosować codzienne, krótkie 5 minutowe kąpiele w roztworze letniej wody z solą jodowo-bromową z oliwa ozonowana i ziołami HERBAL reMEDY[A2] . Wskazana jest również kilkukrotna wymiana skarpet w ciągu dnia. Najlepiej nosić „zdrowe” skarpety np. z przędzy bambusowej z jonami srebra[A3]  marki PHARM FOOT. Przy każdej zmianie skarpet poleca się spryskiwać stopy preparatem OZONE GUARD z oliwa ozonowaną, który zmniejsza potliwość, odświeża i zapewnia ochronę przeciwbakteryjną i przeciwmikrobową. Do pielęgnacji codziennej sprawdzi się również krem w formie pianki reLIEF MOUSSE[A4]  z oliwą ozonowaną i ziołami.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 
Proszę podać swoje imię tutaj