Ekotrend w kosmetologii i SPA cz. II

0
2344

Wstęp

W obecnych czasach nie liczy się już samo opakowanie kremu czy odżywki do włosów, ale właściwości półproduktów użytych do skomponowania kosmetyku ekologicznego. Pisaliśmy o tym w numerze 1/2012 Kosmetologii Estetycznej (s.41). Trend Eko obecny jest niemal we wszystkich dziedzinach, również przemysłu. A czym jest jest Eko w kosmetologii? Czym różni się Eko SPA od SPA? Zachęcamy do lektury.

Kto jest klientem eko-SPA?

Ekologiczna świadomość ludzi wciąż się podnosi. Powstają eko- i natural-SPA, oparte na silnym trendzie powrotu do natury. Są to miejsca przyjazne środowisku, gdzie stosuje się wyłącznie produkty organiczne i naturalne. Eko-Spa korzysta z tradycyjnych dla regionu zabiegów oraz zatrudnia miejscową społeczność. Często np. zużyta w takim SPA woda poddawana jest recyklingowi, a do zmywania używa się octu winnego. Klienci eko-SPA, których równie dobrze można określić jako gości, mają przeważnie wyższe wykształcenie, wysokie dochody i dobrą pracę. Nie wszyscy, którzy chcą skorzystać z oferty takiego ośrodka chcą być rozpieszczani. Można ich podzielić na klientów pasywnych i aktywnych. Pasywni odpowiednio dużą wagę będą przywiązywać do oferty pielęgnacyjnej i programów relaksacji. Natomiast mniejsze zainteresowanie wzbudzać będą oferty z aktywnością ruchową czy zdrowym odżywianiem. Aktywni natomiast jako główny motyw wyjazdu czy pobytu w SPA wybiorą troskę o własne zdrowie. Zachowują się oni bardziej świadomie zdrowotnie, są mniej hedonistyczni. Przykładają ogromną wagę do zdrowego odżywiania, rozwoju duchowego, uprawiają sport. Obie grupy cechują wysokie wymagania co do kompetencji oraz specjalistycznej opieki personelu ośrodka.

Wybrane terapie stosowane w eko-SPA

Rebirthing

Jest to metoda oddechowa, polegająca na oddychaniu świadomym, rytmicznym i połączonym (wdech łączy się z wydechem, nie ma między nimi przerw). To relaksacja oddechowa oraz pozbywanie się tłumionych emocji poprzez wejście w kontakt z podświadomością. Metoda ta ma korzenie w kulturze indyjskiej. Podczas procesu głębokiego oddychania organizm otrzymuje dużą ilość tlenu. Następuje szybkie spalanie glukozy w komórkach, w organizmie wytwarza się energia. Jej przepływ może być, utrudniony przez traumatyczne przeżycia.

Aromaterapia

Klasyczna aromaterapia polega na stosowaniu naturalnych roślinnych olejków eterycznych w masażu, kąpieli i powietrzu.

Iwona Jakubiak
Gabinet Zdrowia i Urody w Warszawie

Czytaj całość: Kosmetologia Estetyczna, 1 (2), 2012, 111-113

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 
Proszę podać swoje imię tutaj